Fundacja Na Przekór

Otwarta, świadoma drogi przed nią i nieoczywistości świata.

Nasze projekty

Wchodzimy w każdy pomysł, w każdą, najbardziej szaloną ideę.

Nasi młodzi odkrywcy

Młodzież to konkret: słowa, pasje, oczekiwania, wybory. I dorosły, który doświadcza jej energii i widzi sens działania. Tak rodzi się Na Przekór. Otwarta, świadoma drogi przed nią i nieoczywistości świata.

O nas

Działamy na terenie gminy Stare Babice. Tu urzekło nas machanie nogami siedzących na murku, puszczanie latawców, marzenie o niemożliwym. Tu jest nasze serce.

Mierzymy wysoko

Gotowi jesteśmy dzielić z młodymi los Czarka Baryki, byleby poszerzać świat ich i naszych wartości.

Dzieci Kapitana Nemo

„Dzieci Kapitana Nemo” to projekt historyczny organizowany przez Fundację BGK, przybliżający młodym ludziom historie wybitnych i nie tak powszechnie znanych Polaków, których osiągnięcia, odkrycia czy wynalazki zrewolucjonizowały myśl ludzką i zmieniły postrzeganie świata.

Jest wiele postaci, które życiem i pracą dały piękne świadectwa na tle swoich czasów. W naszym „Klubie siedmiu kontynentów”, powołanym w ramach realizacji projektu, skupiamy się na polskich odkrywcach, eksploatorach i badaczach nowych ziem i kultur. Uważamy, że w życiu niezwykle istotne jest otwarcie się na otaczający nas świat, odwaga poznawania a nade wszystko szacunek do ludzi, ich tradycji i ziemi. Wierzymy, że otwarty świat zaczyna się od otwartego umysłu. Taką postawę chcemy kształtować u młodych ludzi.

Projekt składa się z trzech etapów:

  1. Warsztaty historyczno-geograficzne przybliżające sylwetki wybranych postaci i ich dokonania.
  2. Spektakl teatralny w oparciu o życie i działania wybranych postaci.
  3. Wspólna wyprawa uczestników projektu jako początek ich życiowych podróży i eksploracji.

Polacy, których wybraliśmy na bohaterów naszego projektu, a którzy wnieśli wielki wkład w poznawanie nowych ziem i kultur świata to:

Henryk Bronisław Arctowski – badacz krajów polarnych.

Jan Czerski – geolog, badacz Syberii i jeziora Bajkał.

Ignacy Domeyko – badacz Ameryki Południowej.

Kazimierz Nowak – podróżnik, korespondent, samotnie przebył rowerem Afrykę.

Paweł Edmund Strzelecki – geograf, badacz Australii.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – pierwsza kobieta na świecie, kóra samotnie opłynęła dookoła Ziemię na jachcie żaglowym.

Każdej z wymienionych postaci poświęcony jest odrębny warsztat. Uczestnicy poznają jej życie i dokonania, a także nauczą się pracy z mapą i kompasem, poćwiczą poruszanie się i orientację w terenie jak na prawdziwych odkrywców przystało. Wspólnie zastanowimy się jakie elementy z życia bohaterów warte są upamiętnienina i opowiedzenia w przygotowywanym spektaklu teatralnym. Wspólnie stworzymy scenariusz, stroje, rekwizyty oraz całą scenografię.

Motyw podróży, motyw drogi i otwartość na poznanie nowego będą nam przyświecały przez cały czas trwania projektu!

Warsztaty 2021

Gdańsk - wrzesień 2021